10.04.2026
Питання використання шиферу в будівництві останнім часом викликає багато запитань як у замовників, так і у проєктувальників. З одного боку – це один із найпоширеніших покрівельних матеріалів в Україні, з іншого – законодавство прямо забороняє використання азбестовмісних виробів у новому будівництві. У цій статті розберемося, чи дійсно шифер заборонений, що саме змінилось у нормативній базі та які наслідки це має на практиці
Зазвичай під шифером мається на увазі цемент, армований азбестом – азбестоцементні листи. На сьогодні це один з найпоширеніших покрівельних матеріалів в Україні, що за деякими оцінками становить до 60% покрівельного фонду країни.
1 жовтня 2022 року набрав чинності Закон № 2573-IX «Про систему громадського здоров’я». Прийнятий Закон передбачає низку заходів, які сприятимуть запобіганню хворобам, зміцненню здоров’я населення та збільшенню тривалості життя.
Крім іншого, Закон передбачає: «У технологічних процесах та під час здійснення будівельно-монтажних робіт на будь-яких об’єктах забороняється виробництво і використання азбесту незалежно від виду, а також азбестовмісних виробів і матеріалів. Заходи безпеки і захисту від шкідливого впливу азбесту та азбестовмісних виробів і матеріалів визначаються державними медико-санітарними правилами».
Таким чином, з 2022 року виробництво і використання шиферу в Україні дійсно заборонене
Азбест застосовувався також як ізоляційний матеріал і у складі інших будівельних виробів – покрівельні гонти, водопровідні труби, вогнезахисні покриття тощо.
Багато досліджень підтверджують, що всі види азбесту є для людини канцерогенами. Дія азбесту викликає рак легень, гортані і яєчників, а також мезотеліому (рак оболонки легень). Дія азбесту також є причиною інших захворювань, таких як азбестоз (фіброз легень).
Водночас важливо розуміти контекст: чи означає це, що жити в будинку з шиферним дахом небезпечно для здоров’я? Ні, бо сам по собі шифер є відносно безпечним матеріалом, оскільки складається переважно з цементу (85%), води (5%), а волокна азбесту (10%) зв’язані в його структурі та не виділяються у значущих концентраціях.
Основні ризики пов’язані не з експлуатацією власне шиферу, а зі шкідливою дією азбестового пилу, що утворюється при виробництві, переробці, монтажних і демонтажних будівельних роботах.
Медичні дослідження щодо шкідливого впливу азбесту стосуються насамперед людей, що тривалий час працювали в азбестовій промисловості і перебували в середовищі, запиленому азбестовим пилом. Також в зоні підвищеного ризику перебували мешканці, що проживали в зонах забруднення азбестовим пилом поблизу підприємств з виробництва і переробки азбесту.
Таким чином, заборона азбесту і виробів з нього спрямована на захист здоров’я працівників і контроль промислових процесів, а не на заборону експлуатації вже існуючих будівель.
На виконання Закону в 2023 році Наказом МОЗ було затверджено Державні санітарні норми і правила «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест».
Схожі санітарні правила діяли в Україні і до того (з 2012 року), проте не містили повної заборони на виробництво і використання таких виробів.
Нові правила:
забороняють виробництво і використання в технологічних процесах азбесту і виробів з нього;
забороняють використання азбесту і виробів з нього при проведенні будівельно-монтажних робіт;
дозволяють лише роботи з видалення азбестовмісних матеріалів;
встановлюють жорсткі вимоги до безпеки таких робіт.
Це означає, що на сьогодні проєктування і будівництво об’єктів із використанням виробів з азбесту (в тому числі шиферу) не допускається. Допускається тільки проведення робіт зі знесення або видалення, демонтажу азбесту. Такі роботи повинні виконуватись організаціями, які мають відповідну ліцензію і з суворим дотриманням правил і заходів безпеки.
Фахівці компанії АРМА ЕКСПЕРТ враховують санітарні і екологічні характеристики будівельних матеріалів ще на етапі проєктування, щоб проживання у новому будинку було безпечним для вашого здоров’я.
Звертайтеся по безкоштовні консультації за телефоном: 095 488 55 66 – ми знайдемо безпечне та законне рішення для вашої забудови!
Чи потрібно замінювати старі шиферні дахи будинків?
Ні, обов’язку негайної заміни немає. Матеріали, що містять азбест і вже використовуються, можуть і надалі експлуатуватися до моменту їх фізичного зносу або заміни.
Водночас окремі азбестовмісні матеріали (зокрема низької щільності до 1г/куб.см.) підлягають обов’язковому видаленню і заміні – це стосується переважно старих ізоляційних матеріалів, які застосовувались у промисловому будівництві.

Заборона шиферу в Україні – це не заборона для існуючих будівель, а обмеження використання азбесту в реконструкції, новому будівництві та виробництві. Вона спрямована насамперед на зниження ризиків для здоров’я працівників і населення в умовах промислового впливу.
Для замовників і проєктувальників це означає чітке правило: використання шиферу та інших азбестовмісних матеріалів у нових проєктах не допускається. Водночас експлуатація існуючих будівель залишається допустимою, що дозволяє уникнути необґрунтованих витрат на масову заміну покрівель. Таким чином, ключове завдання — не панікувати, а правильно розуміти межі заборони і враховувати їх у проєктних рішеннях.
Плануєте будівництво чи реконструкцію, але не впевнені у екологічності тих чи інших будівельних матеріалів? Довірте проєктування професіоналам. Команда АРМА ЕКСПЕРТ допоможе обрати матеріали, що відповідають всім санітарним правилам.
Телефонуйте: 095 488 55 66 – наші безкоштовні консультації допоможуть вам стартувати впевнено та в межах усіх будівельних норм!
Автор публікації:
Перший заступник директора компанії «АРМА ЕКСПЕРТ»
Юлія Півень

26.04.2026
Дерегуляція містобудування – ДІАМ чи ДАБІ?
Уряд анонсував масштабні зміни у сфері регулювання будівництва. Як зазначила Юлія Свириденко, ухвалено пакет рішень, що мають н... Читати далі
Уряд анонсував масштабні зміни у сфері регулювання будівництва. Як зазначила Юлія Свириденко, ухвалено пакет рішень, що мають н... Читати далі
16.04.2026
72 години на все: Кабмін радикально змінив правила перевірок ДАБК
Цифровізація будівництва в Україні вийшла на новий рівень, який не залишає місця для паперової бюрократії та зволікань. Прийнят... Читати далі
Цифровізація будівництва в Україні вийшла на новий рівень, який не залишає місця для паперової бюрократії та зволікань. Прийнят... Читати далі
02.04.2026
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу – позиція ЄСПЛ
Непоодинокими є випадки, коли державний орган видає документ, виділяє землю або погоджує приватизацію, а через 5, 10 чи навіть ... Читати далі
Непоодинокими є випадки, коли державний орган видає документ, виділяє землю або погоджує приватизацію, а через 5, 10 чи навіть ... Читати далі
20.03.2026
Нові правила технічної інвентаризації в ЄДЕССБ
Сфера будівництва та нерухомості продовжує цифровізуватися. Вже з початку наступного тижня в Єдиній державній електронній систе... Читати далі
Сфера будівництва та нерухомості продовжує цифровізуватися. Вже з початку наступного тижня в Єдиній державній електронній систе... Читати далі
13.03.2026
Війна стала надзвичайно важким випробуванням для всіх секторів економіки України. Будівельна галузь повільними темпами намагаєт... Читати далі
Війна стала надзвичайно важким випробуванням для всіх секторів економіки України. Будівельна галузь повільними темпами намагаєт... Читати далі
05.03.2026
Новий класифікатор об’єктів будівництва. Зміна правил гри на ринку нерухомості
Оприлюднення проєкту нового класифікатора об'єктів містобудування Міністерством розвитку громад та територій – це не просто фор... Читати далі
Оприлюднення проєкту нового класифікатора об'єктів містобудування Міністерством розвитку громад та територій – це не просто фор... Читати далі